اشتباهات انسان‌های بی‌پول!

همراهان گرامی سلام

در این مقاله می‌خواهم به برخی از اشتباهات افراد بی‌پول اشاره کنم، تا از انجام آن در زندگی خود پرهیز کنید:

* انسان های بی‌پول، به جای اینکه مسئولیت وقایع زندگی‌شان را بر عهده بگیرند، ترجیح می‌دهند نقش یک قربانی را بازی کنند و دائم بگویند: « منِ بدبختِ بیچاره ... »

آنها دائماً دیگران را مقصر می‌دانند، خصوصاً نزدیکان‌شان را. آنها نوع شغل‌شان، رئیس‌شان، کارمندان‌شان، مشتری‌های‌شان، حمل و نقل، توزیع، شریک، اوضاع اقتصادی، دولت، بازار بورس، همسر، والدین و حتی خدا را مقصر می‌دانند، به عبارت دیگر همه مقصرند جز خودشان!

اگر خواهان ثروتمند شدن هستید، باید باور کنید که فرمان اتومبیل ثروت در دست خودتان است و اگر رهایش کنید، به جایی نمی‌رسید.

* انسان‌های بی‌پول، برنده شدن را تنها راه ثروتمند شدن می‌دانند. این‌که آدم برای تفریح در قرعه‌کشی شرکت کند، مهم نیست، اما اگر روش اصلی ثروتمند شدن را برنده شدن در قرعه‌کشی‌ها بدانیم، درست نیست و به جایی نمی‌رسیم.

* انسان‌های بی‌پول می‌گویند: « پول واقعاً مهم نیست! » اگر شما به دوست‌تان، شریک‌تان یا همسرتان بگویید که «تو مهم نیستی.» آیا می‌توانید از او توقع محبت، کمک و حتی حضور در کنارتان را داشته باشید!

چطور می‌شود چیزی مهم نباشد و ما عمیقاً به دنبال به دست آوردنش باشیم؟! وقتی می‌گویید پول مهم نیست و خوشبختی نمی‌آورد، عملاً ضمیر ناخودآگاه‌تان ثروت را پس می‌زند. آیا شما ثروتمند خودساخته‌ای را می شناسید که این جمله را به زبان بیاورد؟! ثروتمندان واقعی، نقش و اهمیت پول را در زندگی درک کرده‌اند.

* انسان‌های بی‌پول، پول را با سایر پارامترهای زندگی مقایسه می‌کنند و مثلاً می‌گویند: « عشق از پول مهم‌تر است.» آیا به نظر شما می‌توان گفت که گوش مهم‌تر است یا بینی؟ قلب مهم‌تر است یا مغز؟ دست مهم‌تر است یا پا ؟!...

در واقع هر کدام در جای خود، مهم هستند. هر چیزی در جایگاهی که کاربرد دارد، مهم بوده و در جایگاهی که کاربرد ندارد، مهم نیست. انگشتان دست، در بستن دکمه پیراهن مهم‌اند و در دوچرخه‌سواری کم‌اهمیت. پس، از مقایسه پول با عشق، سلامتی، معنویت و... خودداری کنید، زیرا پول نیز در جایگاه خود، بسیار مهم است.

* انسان‌های بی‌پول عادت دارند به شکایت کردن و غُر زدن! طبق قانون جاذبه ذهن از هر چه سخن بگویید، بیشتر می‌شود. یعنی غُر زدن و شکایت از بدبختی‌های زندگی، آن‌ها را بیشتر و بیشتر می‌کند، چه بخواهید و چه نخواهید! جملاتی مانند: « اه، این چه زندگی نکبت‌باری است که دارم...» ، « باز صبح شد و بدبختی‌ها شروع شد...» و جملاتی از این قبیل، روز به روز شما را از خوشبختی و ثروت دورتر می‌کند. البته این حرف‌ها یک نکته مثبت دارد و آن، "مورد توجه قرار گرفتن توسط دیگران" است. اگر فکر می‌کنید این مورد برای‌تان کافی است و باعث خوشبختی‌تان در زندگی می‌شود، ادامه دهید!

گِله کردن از ترافیک، بی‌پولی، درد و مریضی و... نه تنها آنها را برطرف نمی‌کند، بلکه روز به روز بیشترشان می‌کند. پس بابت داشته‌ها و نعمت‌های زندگی‌تان شاکر باشید که :

شکر نعمت، نعمتت افزون کند        کفر، نعمت از کفت بیرون کند

از این پس نه تنها خودتان غُر نزنید، بلکه از دوستی و هم‌صحبتی با انسان‌هایی که دائماً از زمین و زمان می‌نالند نیز به شدت بپرهیزید، اگر هم مجبورید، یک گوش‌تان در باشد و یک گوش‌تان دروازه!

آری عزیزان!

اگر بعد از این دیدید که در ذهن یا زبان‌تان، دارید تقصیر را گردن کسی می‌اندازید، یا درحال توجیه کردن و یا غُر زدن هستید، انگشت‌تان را مانند تفنگ روی شقیقه خود گذاشته و بگویید: با این کار دارم به خوشبختی آینده‌ام، تیرِ خلاص می‌زنم!

در این حالت به خود تأکید کنید که « زندگی و اوضاع مالی‌ام را خودم می‌سازم » و به محض اینکه ذهن یا زبان‌تان می‌خواهد شکایتی از اطراف‌تان، زندگی‌تان و... بکند، سریعاً به خوبی‌ها و داشته‌های زندگی‌تان ( هر چند اندک! ) فکر کرده، از آنها سخن بگویید و خدا را بابت آنها قلباً شکر کنید.

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی­‌منش

 


 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha