سوختن و ساختن یا  ... ؟!

همراهان گرامی سلام

احتمالاً این دعا را شنیده‌اید که « خدایا، شجاعتی عطا کن که تغییر دهم آنچه را که تغییرپذیر است، آرامشی عطا کن که بپذیرم آنچه را که تغییرناپذیر است و فهم و دانشی عطا کن که بین این دو را فرق گذارم.»

کمی بیندیشید و ببینید چقدر موفقیت، ثروت و آرامش داشتید، اگر به این دعا عمل می‌کردید؟! ...

اکثر انسان‌ها بیشتر انرژی و وقت‌شان را صرف مسائلی می‌کنند که غیرقابل تغییرند و در انتها چیزی جز استرس و خستگی برای‌شان باقی نمی‌ماند! مثلاً افرادی که در برابر مرگ عزیزان‌شان بی‌تابی فراوان کرده و گاهاً زندگی و آینده‌شان، به دلیل از دست رفتن او نابود می‌گردد.

مردمی که در تابستان از گرما می‌نالند و در زمستان از سرما !

قطعاً اگر این انرژی را به طور مثبت بر روی چیزهایی بگذارند که قابل تغییر هستند، به نتیجه خواهند رسید. اغلب عادت کرده‌اند زمانی که کاری از دست‌شان بر نمی‌آید، زور زده و انرژی‌شان را هدر دهند و پس از شکست و نرسیدن به نتیجه، غرولند کرده و گله و شکایت نمایند.

مثلاً می‌گویند: « اگر فلان معامله را انجام نمی‌دادم، ورشکست نمی‌شدم.» اینان غافلند که گذشته، گذشته است و غیر قابل تغییر.

برعکس در جایی که با علم، آگاهی، تلاش و توکل می‌توانند تغییراتی در زندگی‌شان به وجود بیاورند، با خونسردی می‌گویند: « قسمت نیست، اگه خدا بخواد، خودش درست می‌شه و ... » و یا می‌گویند: « کاری نمی‌شه کرد، باید سوخت و ساخت ... »

اینان سال‌ها در سرِ کارشان حاضر می‌شوند و همیشه از نوع شغل‌شان، ساعتِ کاری و درآمدشان گلایه می‌کنند. در زندگی زناشویی‌شان، از اینکه بخت‌شان خوب نبوده شکوه می‌کنند. سال‌ها  با فردی زندگی کرده و دعوا می‌کنند و نه عرضه زندگی دارند و نه عرضه جدایی! و می‌سوزند و می‌سازند...

اینان غافلند که "اکنون" در اختیار ماست. برای ساختن "آینده دلخواه" می‌توان ضررهای گذشته را جبران کرده و به موفقیت رسید. آیا هزینه‌هایی از قبیل آب، گاز، مالیات و... را می‌توانید تغییر دهید؟! ...

اما می‌توانید درآمد خود را تغییر داده و موجبات موفقیت مالی خود را فراهم آورید. آیا می‌توانید هوا را در زمستان گرم کنید؟!... اما می‌توانید هوای اتاق‌تان را گرم نمایید. آیا می‌توانید یک جاده را تغییر دهید؟!... اما می‌توانید از یک جاده دیگر و یا با قطار و هواپیما سفر کنید.

آیا به نظر شما تلاش و انرژی گذاشتن روی چیزهایی که تغییر نخواهند کرد، فایده‌ای جز عصبانیت، ناامیدی و افسردگی خواهد داشت؟!... پس به جای آن، روی مسائلی انرژی بگذارید که قابلیتِ تغییر داشته و به راهکارهایی بیندیشید که شما را به هدف‌تان می‌رساند.

آری عزیزان!

هر روز و هر لحظه در برابر هر مسأله زندگی‌تان، دقیق بیندیشید که آیا قابلیت تغییر دارد یا ذاتاً ناممکن است؟ ...

اگر قابلیت تغییر دارد، انرژی خود را برای حل آن و به دست آوردن نتیجه دلخواه مصروف کنید. (باورکنید که هر کار ممکنی، شدنی است، به شرطی که روش‌اش را بیاموزید و تلاش کافی را بکنید.) و در برابر مسائلی که تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهند پذیرفت، فقط لبخند بزنید و با آرامش آنها را بپذیرید...

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی­‌منش

 


 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha